Zahrádka - pravidelné porady a tipy od nás
Proto přicházejí i tyto dobré rady v malém předstihu.
Nabízíme vám pozvání na populární přednášky i krátké zhodnocení.
Rubriku vedou Blanka, Jitka a Láďa
Gratulujeme!
Tento měsíc oslaví životní jubileum naši přátelé:
Šárová Zděnka
Hodně zdraví, štěstí a životní pohody do dalších let Vám přeje výbor ČZS
Zahrádka v listopadu 2024
Jako vždy začneme několika pořekadly „Teplý říjen - studený listopad“ nebo „Když napadá sníh na zelené listí, bude tuhá zima“ a moje pořekadlo je sprintující měsíc.
Zima se blíží a opravdu nevíme, zda bude klasické listopadové počasí s dešti, mlhami nebo přijdou brzké mrazy, sníh, může i zahřmít no zahrádkář neví, proto ten kalup vše uklidit a ukrýt.
Hlavně pro tento měsíc nic nového nevymyslíme, nenajdeme žádné novinky. Okrasná zahrada: Až do poloviny měsíce můžeme sázet rychle kořenící cibulnaté rostliny a málo choulostivé okrasné listnáče.Dvouletky na záhonech přikryjeme netkanou textilií. Trvalky a okrasné dřeviny okopeme a pohnojíme.
Z balkónů a teras odstraňujeme letničky v květináčích a truhlících je nejvyšší čas.Rostliny, kterým vadí zimní vlhko (například skalničky), přikryjeme stříškou ze skla či plastu.Vřesy před zimou dostatečně zalijeme a za prvních mrazíků ochráníme netkanou textilií. Pěnišníky = rododendrony, cesmíny, bobkovišně ochráníme tak, že nasteleme pod rostlinami alespoň 10 cm silnou vrstvu listí nebo rašeliny.
Zryjeme, pohnojíme a povápníme místa, kde chceme mít v příštím roce květinové záhony a trávník.
Připravíme si směs zemin pro vysévání květinových sazenic v příští sezóně. Ovocná zahrada: Poté, co broskvoně ztratí listí, měli bychom je ošetřit přípravkem proti kadeřavosti.
Postříkejte nejen větve, ale celý kmen. Postřiková kapalina musí pupeny jednoletých výhonů i povrch větví v celé koruně dokonale pokrýt a následně zaschnout, nikoliv zmrznout. Proto je vhodné využívat spíše dopolední hodiny bezmrazých dnů.
Účinnost fungicidů je podstatně zvyšována smáčedly.
Druhý a třetí postřik udělejte v předjaří.
Za příhodných podmínek až do poloviny měsíce můžeme vysazovat ovocné dřeviny a v teplejších oblastech i révu vinnou.
Z korun stromů odstraňujeme zaschlé plody a likvidujeme je.Shrabujeme spadané listí a kompostujeme ho. Zeleninová zahrada: Dokončujeme sklizeň kořenové zeleniny.Hnojíme a ryjeme záhony.
Podle potřeby zlepšujeme zeminu.
Do těžké půdy přidáváme písek, kompost nebo rašelinu.
Do lehké pak dáváme těžkou zeminu nebo humózní organickou hmotu.
Připravíme si směs zemin pro vysévání zeleninových sazenic v příští sezóně.Vypouštíme vodu z hadic a nádrží na zalévání.
Rychlíme kořenovou i listovou petržel, cibuli sazečku a pažitku, které potom využijeme v kuchyni při vaření.
Průběžně kontrolujeme stav uložené zeleniny, zkaženou nebo kazící se vyhodíme. Česnek: Stále více se vracíme k pěstování česneku. A tak několik osvědčených rad.
Před výsadbou musíme mít záhon zrytý asi měsíc dopředu a to proto, aby zemina dobře sedla a zasazené stroužky dobře zakořenily.
Zásadně sázíme jen uznalou sadbu určenou pro podzimní výsadbu, kterou před výsadbou moříme po dobu 6 - 12 hodin např. v Sulce( již se opět prodává) a pak sázíme tak, aby vršek stroužku byl min. 3cm pod povrchem záhonu.
Podle zkušeností je dobré si s výsadbou počkat co nejpozději těsně před příchodem prvních mrazů – někdy až do prosince. Pokud si chceme pořídit vyvýšené záhony je čas je založit. Mají výhodu hlavně pro starší milovníky zahrady nebolí u nich záda, slimáci mají problém se na záhony dostat a i plevele jsou v menšině.
Jejich skladba má mít tři vrstvy a to spodní tvořící drenáž a to jsou drobné větve , řezivo, na ně dáme posekanou trávu s trochou listí, hnůj, půdní aktivátor ( přípravek, který zakoupíme v zahradnických marketech) vrstvu kompostu a konečnou vrstvu může tvořit substrát.
Nejlepší orientace vyvýšeného záhonu je sever – jih. Ještě k listí na záhonech, pod keři či stromy, ty tam záměrně necháme, ochrání rostliny před promrznutí, přes zimu se rozloží a obohatí půdu o humus. Zveme vás na naše stránky https://kvetyujezda.ic.cz, kde je vše o nás.
Přečíst tento článek